پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ۱۳۰۰ هکتار از بیابان‌های گناوه نهال‌کاری شد
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
بازدید : 1143 31 خرداد 1399 ساعت 8:34 شماره :73952
۱۳۰۰ هکتار از بیابان‌های گناوه نهال‌کاری شد
۱۳۰۰ هکتار از بیابان‌های گناوه نهال‌کاری شد
 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه گفت: در راستای مقابله با ریزگردها و تثبیت شن‌های روان تاکنون در سطح هزار و ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی این شهرستان نهال‌کاری انجام شده است.

محمود حسنی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا کل عرصه‌های بیابانی شهرستان  گناوه را هشت هزار و ۶۶۴ هکتار عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در راستای مقابله با ریزگردها و تثبیت شن‌های روان این اداره ۲ طرح  شامل احداث هلالی آبگیر به مساحت ۱۰۰ هکتار در روستای کوهک بخش ریگ و نهال‌کاری در سطح ۵۰ هکتار از زمین‌های ملی روستای تل برج بخش مرکزی گناوه از نقاط بحرانی این شهرستان را در دستور کار قرار دارد.

حسنی با بیان اینکه بیابان‌ها بر اثر فرسایش بادی و آبی تخریب می‌شوند، اظهار کرد: شهرستان گناوه به دلیل بادهای موسمی و فصلی به خصوص در فصل بهار و تابستان جزو مناطق  با فرسایش بادی  کشور است که این نقاط شناسایی و برای برطرف کردن و احیای آن اقدام به درخت‌کاری، نهال‌کاری و احداث هلالی آبگیر شده  است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه گفت: هشت کانون فرسایش بادی در این شهرستان و در مناطق روستایی کوهک، پوزه گاه، تل برج، احمدحسین ، چشمه، قسمتی از بیدو و جزیره بخش ریگ شناسایی شده است.

وی افزود: نهال‌کاری یکی از راهکارهای موثر در تثبیت شن‌های روان و مقابله با ریزگردهاست و استفاده از مالچ پاشی به دلیل آلودگی نفتی و تبعات ناشی از آن که به از بین رفتن پوشش گیاهی می  انجامد، قابل اجرا نیست.

حسنی بیان کرد: باتوجه به اینکه عوامل زیادی در تخریب بیابان‌ها وجود دارد، جامعه جهانی برای حل این معضل ۲۷ خرداد را  روز جهانی بیابان‌زدایی نام‌گذاری کرد تا جلوی تخریب‌ها گرفته و به نوعی احیا و بازسازی شود
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :