رئیس قوه قضائیه گفت: هیچ سازمان و دستگاهی در این کشور حق ندارد مرتکب تخلف شود و همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید خود را مکلف به اجرای عدالت و قانون بدانند؛ بنابراین هیچ سازمانی حق ندارد به جنگل و اراضی ملی تعرض کند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قوه قضائیه، سیدابراهیم رئیسی روز پنجشنبه، در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به نعمت‌ها و ذخایر مادی زیادی که در استان گیلان وجود دارد، اظهار کرد: جنگل‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌های استان گیلان از جاذبه‌های طبیعی این استان و از ذخایر مادی آن محسوب می‌شود که باید در راستای صیانت از آنها کوشش کرد.
وی افزود: استان گیلان از سرمایه نیروی انسانی کارآمد و تحصیل‌کرده بهره مند است و این نیروی انسانی جوان از جمله مهمترین نعمت‌هاست که ایجاب می‌کند مدیران استانی با ارتقا بهره‌وری از توانایی این سرمایه انسانی و همچنین ذخایر مادی موجود در استان بیشترین بهره برداری را به عمل آورند.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ارتقا تولید و رفع موانع تولید و حفظ ذخایر مادی و طبیعی امری شدنی و ممکن است، گفت: منابع و ذخایر طبیعی باید حفظ شود و باید در مقابل ارتباطات ناسالم و زد و بندهایی که در ادوار مختلف وجود داشته و موجب تعدی و تعرض به منابع طبیعی و ذخایر ملی شده است، ایستاد و در این راستا چنانچه مدیری مرتکب تخلف شده است باید به شدت با او برخورد کرد.
رئیسی با بیان اینکه مدیران باید در اجرای قانون و حفظ شئون اجتماعی و رعایت عدالت، پیش‌قدم و سرآمد باشند و به هیچ وجه قابل قبول نیست که مدیری در موضوع تعرض به منابع طبیعی تخلف کند و اقدام به ویلاسازی به صورت غیر قانونی در بستر طبیعت کند، گفت: قطعاً در صورت وقوع چنین امری به شدت با آن مدیر برخورد می‌شود و ویلای او نیز تخریب می‌گردد.
رئیسی در ادامه به موضوع پسماندها که به تهدیدی برای محیط زیست گیلان تبدیل شده است اشاره کرد و گفت: مدیران استانی باید برای رفع معضل پسماندها که به طبیعت و رودخانه‌ها و تالاب‌های استان گیلان خسارت وارده کرده، چاره اندیشی و تدبیر کنند تا خسارت به صنعت گردشگری استان وارد نشود.
رئیسی در ادامه با بیان اینکه وقوع تخلف از سوی سازمان‌ها و دستگاه‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست گفت: با سازمان متخلف باید شدید تر از افراد متخلف برخورد کرد. هیچ سازمان و دستگاهی در این کشور حق ندارد مرتکب تخلف شود و همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید خود را مکلف به اجرای عدالت و قانون بدانند. بنابراین هیچ سازمانی حق ندارد به جنگل و اراضی ملی تعرض کند.

 ***

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، ارسلان زارع، استاندار گیلان با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ انشاالله سال اتمام پروژه‌های اولویت دار از جمله آزادراه قزوین-رشت می‌باشد، از افتتاح ۸۹۵ پروژه عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال خبر داد.
همچنین آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان در این نشست با اشاره به مشکلات پسماند استان گیلان، گفت: تالاب انزلی در سال‌های اخیر دستخوش برخی سیاست‌بازی‌ها در مرکز شده است.
وی با اشاره به تهدید سلامتی مردم گیلان از ناحیه دو رودخانه در این استان، از آمادگی کامل برای همکاری و همراهی آحاد مردم با دستگاه قضائی خبر داد.