پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رییس پلیس پیشگیری ناجا: با مشارکت مردم می توان از دست اندازی به منابع طبیعی جلوگیری نمود.
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
بازدید : 50 24 خرداد 1400 ساعت 8:49 شماره :86055
رییس پلیس پیشگیری ناجا: با مشارکت مردم می توان از دست اندازی به منابع طبیعی جلوگیری نمود.
رییس پلیس پیشگیری ناجا: با مشارکت مردم می توان از دست اندازی به منابع طبیعی جلوگیری نمود.
 

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور گفت: نقش مردم درحفاظت از منابع طبیعی بسیار مهم است و با مشارکت و پررنگ کردن نقش مردم می توان از تعرض و دست اندازی به جنگل و مراتع جلوگیری کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سردار مهدی معصوم بیگی در مراسم معارفه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها افزود: هیچ عنصری برای پیشرفت و توسعه کشور بالاتر از امنیت نیست و منابع طبیعی بویژه جنگل ها و مراتع با تولید اکسیژن امنیت زندگی برای بشر را فراهم می کنند.
وی تصریح کرد: جنگل ها و مراتع برای انسان ها اهمیت حیاتی دارد  و اگر مورد تخریب و نابودی قرار بگیرند زندگی انسان ها با خطر مواجه می شود.
رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور یک بار دیگر بر نقش و مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد و افزود: مردم برای مراقبت از این موهبت و منابع ارزشمند الهی نیازمند آموزش هستند.

**رویکرد سازمان در حفاظت از منابع طبیعی مشارکت مردم و فرهنگ سازی است
 مسعود منصور رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در مراسم معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور، نخستین رویکرد این سازمان در امر حفاظت از منابع طبیعی را مشارکت مردم و فرهنگ سازی برشمرد و خاطر نشان کرد: نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها از شاخصه لازم وضروری است که یگان حفاظت می تواند در کنار تامین و تجهیز امکانات با جرایم و تخلفات در منابع طبیعی مقابله نماید.
منصور گفت: نظم و ساماندهی نیروهای حفاظتی در ماموریت ها، نظارت و بازدید های سرزده و مستمر به پاسگاهها و کنترل محمولات جنگلی و مرکز پایش حریق می تواند در امر حفاظت بهینه بسیار مثمر ثمر واقع شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی را از ماموریت اصلی این سازمان دانست و افزود: هر کشوری برای دارا بودن استقلال  نیازمند اقتصاد درون زا و امنیت غذایی و زیستی مناسب است و پایه و اساس این استقلال به منابع طبیعی وابسته است.
این مسئول منابع طبیعی، دایره مدیریت سازمان جنگل ها را در 82درصد از مساحت کشور نامبرد و افزود: اثر بخشی و کارکردهای منابع طبیعی در کل متوجه همه کشور است
مسعود منصور در مراسم معارفه فرمانده یگان حفاظت از تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل ها و مراتع سخن به میان آورد و افزود: پوشش حفاظتی سازمان جنگل ها اکنون به 85درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب چی پی اس خودروها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگل و غیره در دستور کار قرار گرفته است.    
رییس سازمان جنگل ها در ادامه از زحمات و اقدات سرهنگ عباس نژاد فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی تشکر کرد و گفت: او با وجود اینکه به افتخار بازنشستگی نایل شده بود اما کارها و ماموریت ها را تا آخرین روز خدمت خود در منابع طبیعی با جدیت دنبال می کرد

**منابع طبیعی سرمایه راهبردی و میراث گرانبهاست 
   سرهنگ رضا اکبری فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در مراسم معارفه خود گفت: منابع طبیعی سرمایه ملی، راهبردی و میراث گرانبهاست و حفاظت از این منابع مستلزم نگاه ملی و فراملی است.
او افزود: باید در کنار حفاظت به امر مدیریت در حفاظت توجه بیشتری نماییم و توجه به ظرفیت های مردم و جوامح محلی و سایر دستگاهها وهمیاران طبیعیت در ادامه این مسیر بسیار مهم است.
این فرمانده یگان حفاظت همچنین یادآور شد: وظیفه سازمان جنگل ها سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری مجموعه کلان منابع طبیعی است و هیچ توسعه ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست منابع طبیعی انجام شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها،  مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت به مفهوم عام را سه ضلع به هم پیوسته دانست که می توانند در کنار هم و با همکاری هم به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کمک نمایند.
سرهنگ اکبری،  دکترین حاکم بر یگان حفاظت را فرهنگ سازی در بین اقشار مردم بویژه کودکان و دانش آموزان در کتاب های درسی برشمرد و افزود: اگر بتوانیم با روش ها و الگوهای آموزشی و فرهنگی حفاظت از منابع طبیعی را به یک اصل و فرهنگ  در جامعه و افکار عمومی تبدیل نماییم  دیگر نیازمند تشکیل پرونده تخلف، جریمه یا زندان برخی افراد متخلف در منابع طبیعی نخواهیم بود.

** کار در منابع طبیعی از ناجا دشوارتر است  
سرهنگ علی عباس نژاد فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی که اکنون به بازنشستگی رسیده و جای خود را به فرماندهی دیگر سپرده  است در مراسم تودیع خود گفت: فکر می کردم کار در منابع طبیعی از ناجا آسان تر است اما اینگونه نبود زیرا مدیریت حریق جنگل ها و مراتع فقط یکی از دل مشغولی های ما در منابع طبیعی بود که باید هم پیشگیری می شد و هم اطفا؟!
عباس نژاد افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری 530  فقره حریق در وسعت 9183هکتار در جنگل ها و مراتع کشور اتفاق افتاده و با همکاری نیروهای یگان، مردم و همیاران طبیعت مدیریت و اطفا شده است.
این فرمانده سابق در ادامه گزارشات خود به تشکیل 8858 فقره پرونده تخلف در منابع طبیعی در سه ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرد و گفت: از این میزان 1208فقره در زمینه قاچاق چوب، 3905 پرونده در زمینه تخریب و تصرف اراضی، 1770پرونده در بخش  پیشگیری از جرم و 1144فقره پرونده  در زمینه اجرای احکام قضایی تشکیل شده است که قابل مقایسه با دیگر یگان های حفاظت نیست.

 بر اساس این گزارش، سردار معصوم بیگی رییس پلیس پیشگیری ناجا سرانجام حکم انتصاب فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها را که به امضای سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی کشور رسیده است تسلیم سرهنگ رضا اکبری کرد..  

https://frw.ir/UploadedFiles/XFiles/frw/اخبار%20عناوین%20اصلی/image_2021_6_13-11_2_37_929_nr4.JPG 

https://frw.ir/UploadedFiles/XFiles/frw/اخبار%20عناوین%20اصلی/image_2021_6_13-10_41_11_906_uhI.JPG 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :