پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کاهش ۹۴ درصدی آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
بازدید : 23 18 شهريور 1400 ساعت 9:25 شماره :88645

کاهش ۹۴ درصدی آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان

کاهش 94 درصدی میزان آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی: مددیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از کاهش ۹۴ درصدی آتش‌سوزی در اراضی منابع طبیعی و ملی به‌ویژه جنگل‌ها و مراتع استان بوشهر در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

غلامرضا منتظری کاهش 94 درصدی میزان آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه در پنج ماهه اول سال گذشته شاهد وقوع 57 فقره آتش‌سوزی با وسعت 3 هزار و 244 هکتار بودیم در مقایسه با مدت مشابه امسال از نظر تعداد آتش‌سوزی 94 درصد و از نظر وسعت نیز 72.7 درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به نقش مردم و جوامع محلی در کاهش حادثه آتش‌سوزی در مراتع و منابع طبیعی استان افزود: از حساسیت و دلسوزی سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط ، جوامع محلی، همیاران و دوستداران طبیعت، سازمان‌های مردم نهاد، بسیج و نیروهای مردمی، شوراهای اسلامی و سایر کسانیکه هم از نظر آگاهی بخشی و انجام اقدامات بازدارنده و هم در اطفا حریق همکاری و مساعدت کردند قدردانی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از اجرا جنگل‌کاری و مقابله با بیابان‌زایی خبر داد و افزود: در 6 سال گذشته با هدف بیابان‌زدایی، تثبیت کانون‌ها ریزگردها و شن‌های روان در سطح 3 هزار و 681 هکتار از مساحت این استان کارهای بیولوژیک و جنگل‌کاری انجام شده است.

منتظری اجرا عملیات جنگل‌کاری و توسعه جنگل در سطح 2 هزار و 700 هکتار را از طرح‌های اجرا شده دانست و افزود: توسعه و مشارکت مردمی برای مدیریت و احیا منابع طبیعی با اجرا پروژه ترسیب کربن در سطح 61 هزار هکتار، بذرکار اراضی منابع طبیعی از برنامه‌های اجرا شده است.

خشکسالی و بی‌توجهی در حفاظت مراتع و جنگل عامل حریق می‌شود

بیان داشت : خشکسالی و بی‌توجهی در حفاظت مراتع و جنگل عامل حریق می‌شود،  خشکسالی‌ها و کاهش باران سبب فقیر شدن مراتع شده و دام‌های کمتری از عرصه‌های منابع طبیعی تعلیف می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 50 درصد آتش‌سوزی‌های مراتع استان بوشهر به سبب حوادث طبیعی از جمله صاعقه بوده است .

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :