پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تنگستان
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
تنگستان

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تنگستان :نشانی بلوار امام خمینی(ره)

ریاست : سر کار خانم مهندس آزاده قاسم زاده تلفن 40049 نمابر 07725222708 موبایل 09177720275
شهرستان تنگستان با مساحت کل تقریبی230 هزار(228445) هکتار در ضلع شرقی استان بوشهر واقع گردیده که از شمال و شرق به شهرستان دشتستان، از غرب به شهرستان بوشهر و دریای خلیج فارس و از جنوب به شهرستان دشتی منتهی می شود. از کل این مساحت 200 هزار هکتار یعنی 90 درصد آن ثبت ملی گردیده و در تملک دولت می باشد.
که از این میزان اراضی ملی(200هزارهکتار) ، 14 هزار هکتار به صورت جنگل( 6 هزارهکتار جنگل های دست کاشت و 8 هزار هکتار جنگل های طبیعی)56 هزار هکتار اراضی بیابانی(20 درصد بیابان استان) و 130 هزار هکتار آن بصورت مرتع( 15 درصد مراتع استان) می باشد
پیشینه: سبب نامگذاری این شهرستان به تنگستان این است که در قسمتهای ساحلی آن تَنْگهایی صعب العبور وجود دارد و همچنین اراضی آن در فضای کم و تنگِ میان کوه و دریا واقع شده‌است.واژه تنگسیر به افرادی که در این منطقه و به خصوص در کناره های خلیج فارس و. بخش ساحلی زندگی می کنند گفته می شود. تنگسیر ها در طول تاریخ افرادی شجاع و میهن پرست بوده اند.
تنگسیر های اصیل در کناره های خلیج فارس زندگی میکنند که شامل روستا های در دهستان بوالخیر می باشد واز بندر رستمی شروع وبه روستای بریکان ختم میشود.در واقع تنگسیر های اصیل منطور که از اسم تنگستان بر میاد و به معنی تنکه می باشد در تنگه خلیج فارس زندگی میکنند جایی که شرقشان کوه و غربشان را دریا احاطه کرده است.

 

 

چاپ | ارسال به ديگران  |