پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دشتستان
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
دشتستان
 

اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتستان
نشانی میدان شهید صادق گنجی 
ریاست ادره مهندس ابوالقاسم محمدی تماس09177754882
تلفن اداره 07734263112 نمابر 07734263111

 شهرستان دشتستان در استان بوشهر است. مرکز این شهرستان شهر برازجان است

جمعیت و وسعت[ویرایش]

شهرستان دشتستان از نظر جمعیت و مساحت بزرگ‌ترین شهرستان استان بوشهر می‌باشد. حدود ۳۱۰٬۰۰۰ نفر جمعیت را داراست و وسعت آن ۳۷۱٫۶ کیلومتر مربع است.

زبان و گویش[ویرایش]

مردم دشتستان به زبان فارسی (فارسی جنوبی) و به گویش دشتستانی با لهجه محلی، تکلم می نمایند که بعلت همجواری سرزمینی با مردم لرزبان با گویش لری قرابت دارد و دربردارنده بعضی واژه‌های لری است، گویش دشتستانی با گویش‌های مشابه دشتی و تنگسیری در استان بوشهر و گویش مردم فارس، خوزستان، کرمان، خراسان و .... همسانی دارد.[۲][۳]

موقعیت[ویرایش]

شهرستان دشتستان در شرق استان بوشهر از جنوب به شهرستان تنگستان، از مغرب به شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه و در مشرق به استان فارس منتهی می‌شود.

خرما مهم‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

تاریخچه[ویرایش]

شهرستان دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران می‌باشد. دشتستان از قدیمی‌ترین مناطق ایران است که جغرافی دانان از آن به نام دستقان یاد کرده‌اند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کرده‌اند. اصطخری آنرا از نواحی اردشیر خوره که یکی از کوره‌های پنجگانه فارس قدیم بوده محسوب داشته‌است.

مولف فارسنامه ناصری دشتستان را به چهارده ناحیه تقسیم کرده و از آنها اینگونه یاد می‌کند: «انگالی - برازجان - اهرم - بوشهر - تنگستان - حیاط داوود - خورموج - دالکی - رودحله - زنگنه - زیرراه - شبانکاره - گناوه - مضافات بوشهر.»

بناهای تاریخی شهرستان دشتستان[ویرایش]

از آثار تاریخی می‌توان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان- شهر تاریخی توز یا توج - تل مر - تل خندق - گور دختر(آرامگاه دختر کورش) - آتشکده (در نزدیکی تل خندق) - کاروانسرای مشیرالملک (در شهر برازجان) و... که تمامی این آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره کرد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این شهرستان از ۶بخش و ۱۲دهستان دارای ۸ شهر و ۱۹۲ روستا تشکیل شده‌است.

شهرها: برازجان و دالکی

شهرها: آب پخش.

شهرها: سعدآباد و وحدتیه

شهرها: شبانکاره.

شهرها: تنگ ارم

شهرها: کلمه.

تغییرات تقسیمات کشوری[ویرایش]

بر اساس مصوبه دولت (۱۸ مرداد ماه ۱۳۸۸)، دهستان دشتی اسماعیل‌خانی به مرکزیت روستای دشتی اسماعیل خانی از توابع استان بوشهر از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای بصری، چم تنگ، تأسیسات گاز، بنارسلیمانی، بنه محمدعبداله خمیسی، پمپاژ چم تنگ ـ مکابری ـ قلعه سوخته ـ کره بند ـ زردکی سفلی ـ احشام شمالی احشام شیخی ـ هفت جوش ـ سه کنار ـ دره دون در تابعیت بخش شبانکاره شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود. بر این اساس، بخش آبپخش به مرکزیت شهر آبپخش مشتمل بر دهستانهای درواهی و دشتی اسماعیل‌خانی در تابعیت شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود.[۴]

شخصیتهای مشهور[ویرایش]

چاپ | ارسال به ديگران  |