پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جم
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها  |  منابع طبیعی بستر حیات وتوسعه
جم

اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جم
نشانی بلوار انقلاب
ریاست مهندس خیلی دوراهکی- تلفن تماس09171766889
 . تلفن اداره 07727622526نمابر 077276225269
شهرستان جَم یکی از شهرستان‌های جنوب ایران است که در استان بوشهر جا دارد و مرکز آن نیز شهر جم است.
طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ شهرستان جم ۵۱،۴۴۶ نفر جمعیت دارد. در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۸،۵۷۸ نفر بوده است.
• 
موقعیت[ویرایش]
این شهرستان از شمال و شرق به بخش اسیردر شهرستان مُهر از استان فارس ،از جنوب به شهرستان کنگان و از غرب به شهرستانهای دشتی و دیر محدود می‌شود.
این شهرستان از یک طرف به شهرستان فیروز آباد از توابع استان فارس متصل از طرف دیگر از طریق اتوبان ۴ خطه جم - عسلویه به منطقه عسلویه قطب اقصادی انرژی ایران متصل گردیده است . جم از مناطق کوهستانی و خوش آب وهوای استان بوشهر است. وجود منابع کاری فراوان در این منطقه جم را به یک شهرستان مهاجر پذیر تبدیل کرده است که نتیجه آن ورود فرهنگ‌های گوناگون به این منطقه است. با پیشرفتی که شهرستان جم در سالهای اخیر داشته است انتظار می‌رود بزودی جم به یکی از شهرستانهای بزرگ در استان بوشهر مبدل گردد .
توابع[ویرایش]
این شهرستان دارای دو بخش جم و ریز دو شهر و پنج دهستان می‌باشد که شهر جم و شهر ریز نام دو شهر این شهرستان می‌باشند و دهستان‌های آن نیز از این قرارند: (جم- کوری حیاتی - انارستان - تشان - ریز).
همچنین مرکز این شهرستان یعنی شهر جم نیز از چندین روستای بزرگ شکل گرفته‌است که عبارت‌اند از :ولایت - خواجه احمدی - قلعه کهنه و مالچه .از نظر وسعت بخش ریز از بخش جم بزرگ‌تر است اما از لحاظ جمعیت و تراکم جمعیتی بخش جم جمعیت بیشتری را در خود جای داده‌است. همچنین روستاهای دولنگه (بهارستان)، انارستان و بهرباغ که هر سه از بزرگ‌ترین روستاهای استان بوشهر هستند نیز در این شهرستان قرار دارند. هم اکنون با توجه به سکونت خانواده‌های کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی شاغل در عسلویه، جمعیت این شهر به شکل چشم گیری در حال افزایش است.
تقسیمات کشوری[ویرایش]
• بخش مرکزی شهرستان جم
o دهستان جم
o دهستان کوری
شهرها: جم
• بخش ریز
o دهستان ریز
o دهستان تشان
o دهستان انارستان
شهرها: ریز - انارستان
دین[ویرایش]
با وجود اینکه جم در ناحیه‌ای میان شهرستان‌های سنی نشین جنوب استان فارس و بوشهر واقع شده‌است ولی مردم بومی این شهرستان، عمدتا شیعه هستند، با این همه در میان شهرک نشینان جمعیت چندی از اقلیت‌های مسیحی و نیز اهل سنت زندگی می‌کنند.
نژاد[ویرایش]
تقریبا همهٔ نژادهای ایرانی در شهرستان جم وجود دارد ولی مردم بومی این شهرستان اکثرا فارس، و فارس-بختیاری هستند و بیشتر آنان نیز به دلیل برخورداری از منابع بهتر از اسیر در استان فارس که قبلا جزو قلمرو استان بوشهر به شمار می رفت به اینجا مهاجرت کرده اند.
نقاط دیدنی[ویرایش]
کوه پردیس (پدری) - باغ‌های لیمو و زیتون - پیر بی‌بی بانو - پیر بیراهه آبگرمک(امامزاده جعفر)(باغها و آبشارهای زیبا) - جنگل گلوبردکان (یک جنگل انبوه با رودی نسبتاً دائمی که از میان آن می‌گذرد. که در شمالی‌ترین قسمت ریز قرار دارد) - مناظر زیبای گود لح (چشم‌اندازهایی زیبا در پشت کوه‌های بهرباغ و علی‌آباد) - حمام قاجاریه - آسیاب علی‌آباد (طاحونهٔ حاجی مظفر) - رشته قنات قره چناق - تنگ حنا - بنو تنگمان - طاقو - حنوط - باغ پدری - سی‌سواران - باغ‌های بیدخوار، نرگسی، بیدبلند، کوری، منظر، حاجی آباد، صیدی، پهگو، فرامرزی، انارستان(بزرگترین قطب کشاورزی شهرستان جم)که باغ های آن زبانزد عام و خاص است که در حال حاضر رو به زوال است حرمی اناری(عروس استان بوشهر) و سورگو دو مکان است که در انارستان خودنمایی می کنند که به دلیل کم آبی و آتش سوزی همچنین رها کردن آنها مثل تمام مکان های این شهر در حال نابودی است و غار آهکی در تنگ گرو و خود گرو بسیار چشم نوایی می کند هم اکنون بزرگترین پارگ جنگلی بوشهر در شهر انارستان در حال ساخت است و دیگر روستاهای زیبای جم و ریز - مناطق باستانی دایو و گلوقلات (گیر کلات) - پیر گلدسته - سد و گورستان تاریخی و باغهای روستای غربه - بناهای تاریخی روستای حرمیک-رشته قنات قدیمی روستاهای تشان ودرهبان. زیارتگاه کوهستانی قدمگاه و دره زیبای مجاور روستای دره پلنگی ووقنات باستانی پدری وبینجیشکواز نقاط دیدنی این شهرستان است.
بناهای تاریخی شهرستان جم[ویرایش]
• بناهای تاریخی شهرستان جم
دانشگاه ها ی شهرستان[ویرایش]
• دانشگاه پیام نور
• دانشگاه آزاد
• دانشکده فنی و مهندسی جم
جستار وابسته[ویرایش]
• جم
• دانشکده فنی و مهندسی جم
منبع[ویرایش]
• درگاه ملی آمار
• محمد صدیق، عبدالرزاق، «صهوة الفارس فی تاریخ عرب فارس»، چاپ اول، شارجه: چاپ خانه المعارف، ۱۹۹۳ میلادی به (عربی). 
• رضا طاهری ، «از مروارید تا نفت/ تاریخ خلیج فارس »، چاپ اول، داستان

 

 

چاپ | ارسال به ديگران  |